Aluminium Frame Reversible Double Sliding Door
£ 399.00 Original price was: £ 399.00.£ 249.99Current price is: £ 249.99.
chrome colour tempered bath glass 6mm
£ 190.00 Original price was: £ 190.00.£ 119.99Current price is: £ 119.99.
£ 299.00 Original price was: £ 299.00.£ 195.00Current price is: £ 195.00.
or pay in 3 with



0
People watching this product now!
2k products
Fast Shipping
2-7day Delivery
24/7 Support
Description
Specifications
| Product Width | 960–995mm |
|---|---|
| Product Height | 1950mm |
| Entry Width | 800mm |
| Product Weight | 61kg (estimated) |
| Standard | CE & BS EN 12150 |
| Frame Material | Aluminium |
| Framed/Frameless | Framed |
| Glass Coating | No coating |
| Glass Thickness | 8mm |
| Glass Type | Toughened safety glass |
| Glass Design | Clear / Plain |
| Colour | Satin chrome |
| Frame Colour | Satin chrome |
| Handle | Modern chrome design |
| Opening Style | Outward hinged door |
| Door Type | Hinged |
| Handed | Universal |
| Material | Aluminium & toughened safety glass |
| Adjustment Range | 35mm (reduced by 18mm with side panel) |
| Installation Type | Recess or with optional side panel |
| Special Features | Quick release wheels for easy cleaning |
| Guarantee | 5 year |
