Chrome 6mm Glass Square Corner Entry Shower Enclosure 800mm
£ 255.00 Original price was: £ 255.00.£ 149.99Current price is: £ 149.99.
Chrome 6mm Glass Shower Enclosure 800mm -
£ 300.00 Original price was: £ 300.00.£ 249.99Current price is: £ 249.99.
£ 380.00 Original price was: £ 380.00.£ 259.99Current price is: £ 259.99.
or pay in 3 with



In stock
SKU:
BL-015
Features
- square corner-entry shower enclosure is a perfect way to bring aesthetics and functionality to any bathroom.
- Quick to fit with easy fix mechanism
- Toughened 6mm easy-to-clean safety glass resists smudges and stains
- Made of high-quality aluminium and safety glass.
- 2 Year warranty for added peace of mind
All about me
square corner-entry shower enclosure range is the perfect way to bring aesthetics and functionality to any bathroom as it is available in a number of sizes with concealed fittings. Its two sliding doors with rollers for a smooth sliding motion can be accessed easily, saving space and fitting into small spaces, making it the perfect corner shower for en-suites and small bathrooms.
Easy fix on frame structure.
Please note the shower tray, waste trap, and tray riser kit are sold separately.
Need to know
- Colour: Silver, Clear
- Weight: 51kg
- Material: Aluminium, Glass
- Material thickness: 6mm
- Adjustment tolerances: 870 – 890mm
- Height: 1900mm
- Safety Glass: Yes
- Movement: Sliding
- Door opening distance: 451mm
- Fittings included: Yes
- Warranty: 2 years
Additional information
Additional information
| Dimensions | 90 × 90 × 195 cm |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Chrome 6mm Glass Square Corner Entry Shower Enclosure 900mmx900mm” Cancel reply
0
People watching this product now!
2k products
Fast Shipping
2-7day Delivery
24/7 Support
Description
| Installation & Features | |
| Opening Type | Corner Entry |
| Installation side | Reversible – Left or Right |
| Side Panel Included | yes |
| Shower Tray & Waste Included | No |
| Frameless Design | No |
| Safety glass | Yes |
| Easy Clean Glass | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 900mm |
| Depth (Side Panel) | 900mm |
| Height | 1950mm |
| Shower Enclosure Type | Square |
| Shower Tray To Fit | 900 x 900mm |
| Glass thickness | 6mm |
| Weight | 59KG |
| Style | |
| Finish | Polished |
| Colour | Chrome |
| Material | Aluminium & Tempered Glass |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |

Reviews
There are no reviews yet.