Black Matt Black Aluminum Frame Shower Enclosure
£ 149.99 – £ 179.99Price range: £ 149.99 through £ 179.99
Luxury Sliding Double Door Shower Enclosure
£ 299.00 Original price was: £ 299.00.£ 229.99Current price is: £ 229.99.
£ 230.00 Original price was: £ 230.00.£ 219.99Current price is: £ 219.99.
or pay in 3 with



SKU:
bL-S018
0
People watching this product now!
2k products
Fast Shipping
2-7day Delivery
24/7 Support
Description
Specifications
| Product Depth | 800mm |
|---|---|
| Product Height | 1950mm |
| Product Weight | 39kg |
| Product Width | 800mm |
| Standard | CE & BS EN 12150 |
| Frame Material | Aluminium |
| Framed/Frameless | Framed |
| Glass Coating | No coating |
| Glass Thickness | 6mm |
| Door Rollers | 2 double wheels on the top & bottom |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Handed | Universal |
| Material | Aluminium & toughened safety glass |
| Maximum Uneven Wall Adjustment | 20mm |
| Door Type | Corner entry double sliding door |
| Glass Design | Plain |
| Colour | Black |
| Frame Colour | Black |
| Product Shape | Quadrant |
