Chrome 6mm Glass Square Corner Entry Shower Enclosure 900mmx900mm
£ 380.00 Original price was: £ 380.00.£ 259.99Current price is: £ 259.99.
Luxury Chrome 6mm Glass Shower Enclosure 900mm
£ 320.00 Original price was: £ 320.00.£ 259.99Current price is: £ 259.99.
£ 300.00 Original price was: £ 300.00.£ 249.99Current price is: £ 249.99.
or pay in 3 with



In stock
SKU:
BL-018 800
shower enclosure range comes in a variety of sizes and is a stunning addition to any bathroom. Offering ample of room to shower, its snug corner fit is ideal for ensuites and small bathrooms. The shower cubicle is incredibly adaptable and can be used in almost any bathroom setting.
This shower enclosure is of excellent value as it comes ready to install and 5-Years of guarantee for added peace of mind.
- shower enclosure design allows for a snug corner fitting
- Sliding door opening with rollers for easy access and space-saving
- Toughened 6mm easy-to-clean safety glass-resists smudges and stains.
- Made of high-quality aluminium -5 Year warranty for added peace of mind
Additional information
Additional information
| Dimensions | 80 × 80 × 195 cm |
|---|
Reviews (0)
Be the first to review “Chrome 6mm Glass Shower Enclosure 800mm –” Cancel reply
0
People watching this product now!
2k products
Fast Shipping
2-7day Delivery
24/7 Support
Description
| Installation & Features | |
| Opening Type | Corner Entry |
| Installation side | Reversible – Left or Right |
| Side Panel Included | yes |
| Shower Tray & Waste Included | No |
| Frameless Design | No |
| Safety glass | Yes |
| Easy Clean Glass | Yes |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 800mm |
| Depth (Side Panel) | 800mm |
| Height | 1950mm |
| Shower Tray To Fit | 800 x 800mm |
| Glass thickness | 6mm |
| Weight | 46KG |
| Style | |
| Finish | Polished |
| Colour | Chrome |
| Material | Aluminium & Tempered Glass |
| Warranty | |
| Warranty | 5 years |

Reviews
There are no reviews yet.